ekoМи живемо в часи переходу до циркулярної економіки. Бо звична формула “видобувати, виробляти, споживати, викидати”  більше не працює. Цей процес буде не простим і болісним, і не дарма зветься черговою Революцією. Змінитись має свідомість виробника і споживача, влади і науки.

Просто “економити” ресурси і переробляти відходи вже недостатньо.  Як ще можна заощадити ресурси і зменшити виробництво? Настав час спільного володіння. Чи справді в кожній квартирі потрібен свій дриль?

Coworking, coshering, coliving – наша нова реальність.  Те, що ви звикли називати “комуналками” – сьогодні є світовим трендом, над їх проектуванням працюють найкращі архітектурні бюро, а бажаючі туди заселитись – реально стоять в черзі, не дивлячись на чималу вартість оренди в нових і сучасних будівлях. А справжній carshering – це коли в Амстердамі при будівництві багатоквартирного будинку встановлено норму <0,1 паркомісця на квартиру. І то не для персональних автівок, а для авто загального користування.

Для українця це звучить дивно. Цивілізація йде далеко попереду. Але це не значить, що чиста вода і повітря “зачекають” поки ми наздоженемо.

Дещо кожен з нас може зробити самостійно вже сьогодні. І власними зусиллями допомогти врятувати нашу прекрасну планету і зберегти її дива для наших дітей. Почни з себе.

Концепція Zero Waste  (”Нуль відходів”)  передбачає свідоме споживання і бережливе ставлення до природних ресурсів. Коротко, вся суть спирається на 5 простих правил, відомих як 5R:

Refuse — відмова від всього одноразового і не потрібного.

Reduce — зменшення споживання.

Reuse/Repurpose — повторне використання.

Recycle — переробка відходів.

Rot — компостування органіки.

Та головне, аби зменшити кількість сміття – не купуй його. Не купуй непотрібних, одноразових та неякісних речей, які невдовзі опиняться на звалищі.  Предмети, які більше не придатні до свого цільового використання, легко знаходять альтернативне призначення. Знов і знов, аж поки дійсно настає час відправити їх на переробку. Зроби все можливе, аби твоє сміття не потрапило на звалище!

Zero Waste – це моральна, економічна, ефективна глобальна ціль, направлена на зміну образу життя людей і створення стійких природних циклів, де всі надлишкові матеріали можуть стати ресурсами, а не сміттям. Це вже перетворилось на спосіб життя мільйонів свідомих людей.

10 кроків до свідомого споживання разом з “ІНТЕР-ПЛЮС”.

Що з цим робити?

  1. Оберіть для себе одну екозвичку, щось таке, що виконати особисто Вам буде найлегше. Поступово додавайте наступні корисні звички. Зазвичай, найпростіший крок – придбати велику екоторбу, яка замінить поліетиленові пакети в супермаркетах. Вона легко згортається і ховається в дамську сумочку – завжди носи хоч одну з собою. Ще одну в машині, і в офісі 🙂
  2. Ми всі звикли до “cofee to go”. А чи знаєш ти, що той “паперовий” стаканчик насправді таким не є? Більше того, пластик, який він містить, вступає в реакцію з гарячими напоями, і потрапляючи в твій організм – отруює тебе. Долучайся до руху “мені в свою” – купуй напої у власну багаторазову чашку!
  3. Ніде в світі не переробляються пластикові соломинки. 5 хвилин користування, а розкладатись кожна буде ще 300-500 років. Але альтернатива є і тут – металеві, скляні, бамбукові чи пшеничні соломинки…! Замовляючи напій відмовляйся від одноразових пластикових соломинок. Одноразові дерев’яні палички також переробці не підлягають.
  4. Дійсно небезпечні – вологі серветки, які ховаються в кожній сумочці. Це пластик, що не перероблюється і не розкладається, вони містять хімікати, які отруюють землю і тваринок на землі, у воді, і в небі – бо суха серветка зі звалища легко злітає в повітря… До речі, бактерії вони не вбивають, а, навпаки, поширюють.
  5. Купуйте все без упаковки, а там, де без неї не обійтись, – обирайте матеріали, які підлягають переробці – це скло і метал.

Банани не потребують “кульок” – їх можна зважити і так. Для дрібних товарів на вагу існують маленькі багаторазові торбинки.  Напої – у склі чи металі. М`ясо та рибу слід купувати у власний контейнер чи просто в скляну банку! Впевнено скажи “Ні!” харчовій плівці, одноразовим контейнерам і фользі – все це не підлягає переробці!

  1. Те саме стосується косметики та засобів гігієни. Свідомі виробники дбають про екологічне пакування своєї продукції. В тому числі уникаючи перевиробництва. Зокрема, коли твій крем закінчується, ти не маєш купувати для нього нову баночку – виробник поповнить запаси твоїх улюблених засобів, повторно наповнивши спустошені ємності. Найпростіше з товарами, які вже мають альтернативу, яка не потребує пакування. Це тверді шампуні та гелі, дезодорант кристал, тверда зубна паста.

До слова, зубна щітка, тюбик від пасти та улюбленець стоматологів – зубна нитка – не підлягають переробці! Щітку варто купувати бамбукову, пасту – тверду, або у скляній банці, а нитку використовувати натуральну, наприклад, бамбукову. Для зберігання нитки також є металеві і скляні ємності необмеженого строку придатності, які ти постійно поповнюєш новим клубочком зубної нитки.

Спонжі та мочалки для догляду за обличчям, тілом і для миття посуду заміни натуральними волокнами на зразок люфи, сизаля, кокосової щітки чи джутової губки.

  1. Дівчата, засоби жіночої гігієни – майже суцільний пластик, і про переробку тут не варто і казати. Для прикладу – дитячий підгузок буде розкладатись десь 400-450 років… Але альтернативи є! Багаторазові підгузки, і багаторазові прокладки, і менструальні чаші!
  2. Туалетний папір. Ви читаєте його етикетку? Бо варто! Часто ми купуємо туалетний папір зі 100% целюлози або лише з додаванням вторинної сировини. Це значить, що дерево спиляли лише задля того, аби ним 1 раз витерлись… Обирайте папір з макулатури.
  3. Прості речі, знайомі з дитинства – вимикай воду, коли чистиш зуби чи відмиваєш бруд з тарілок. Вимикай світло, коли виходиш з кімнати. Відключай всі електроприлади, коли ними не користуєшся, навіть з розетки.
  4. Подбай про належну утилізацію своїх небезпечних відходів. Лампи, термометри, батарейки та медичні відходи слід здавати в спеціальні пункти прийому. Все, що не приймають на переробку, – здавай на високотемпературне спалювання.

Тож, як бачиш, етикетка має значення! І ти повинен вміти її читати. Якщо вже купувати пластик – лише той, що переробляється, тому дивись на код переробки. А якщо його немає – цей пластик потрапить на звалище. Просто не купуй. Після використання не забудь його підготувати до переробки. Вивчи правила сортування і обери для себе зручний пункт прийому вторинної сировини. До речі, здавати на вторинну переробку варто і стару техніку! Електротехніка – значна частка сміття на наших звалищах, а в кожному приладі містяться корисні і придатні для повторного використання елементи (в тому числі золото).

Ти здивуєшся, що сміття вже не треба виносити щодня!

А саме слово “сміття” перестане бути актуальним. Тепер все це – дуже цінна вторинна сировина! Адже все, що має лишитись, – це продукти, які підлягають повторному використання чи переробці. А органічні залишки перетворюються на компост.

Все це зовсім не складно – треба лише почати!

Корисні звички, які рятують світ!

Дякуємо за підготовку матеріалу Олені Бабко